Stadion piłkarski, stanowiący własność miasta Wrocław. Głównym użytkownikiem areny jest klub piłkarski Śląsk Wrocław. Stadion spełnia wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA.
Budowa stadionu we Wrocławiu rozpoczęła się wiosną 2009 roku i trwała niewiele ponad dwa lata. Formalne zakończenie prac nastąpiło 1 września 2011 roku. Już kilka dni później w kompleksie odbyła się pierwsza impreza sportowa.
Stadion był jedną z aren Euro 2012 – rozegrane na nim zostały trzy mecze fazy grupowej (w tym jeden Reprezentacji Polski – 16 czerwca).
Obecnie kompleks pełni nie tylko swoją podstawową funkcję. Na terenie obiektu znajduje się wiele rozmaitych atrakcji, takich jak zadaszony i oświetlony tor gokartowy, należący do najdłuższych tego typu w Polsce. Amatorzy silnych wrażeń mogą też skusić się na skok na specjalnej linie z… dachu areny.
Staystyki Stadioniu Wrocław
Budynek Stadionu Wrocław:
- powierzchnia działki stadionowej: 164 152 m²
- wysokość obiektu: 39,33 m = 155,05 m n. p. m.
- fasada z półprzezroczystej siatki PTFE
- podświetlenie fasady lampami LED – 13104 szt.
- możliwość podświetlenia na 256 odcieni
- liczba kondygnacji: 6
- klatki schodowe: 18
- windy osobowe: 6
Boisko na Stadionie Wrocław:
- powierzchnia netto boiska 68 x 105m: 7 140 m²
- murawa – trawa naturalna
Pojemność Stadionu Wrocław:
- liczba miejsc siedzących zadaszonych netto (polska liga): 42 771
- miejsca dla osób niepełnosprawnych wraz z osobą towarzyszącą: 204
- liczba wszystkich miejsc VIP (polska liga): 2 130
- 30 Lóż Biznesowych VIP na trybunie wschodniej i zachodniej
- miejsca biznesowe: 1 554
- Klub Biznesowy ok. 2 500 m²
- powierzchnia do wynajęcia: 9 000 m²
Dla gości:
- 36 kiosków gastronomicznych – 256 punktów sprzedaży
- ponad 4 466 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych
Projekt stadionu został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miejski Wrocławia w październiku 2007. Sąd konkursowy, w którym zasiadali architekci z Polski i zagranicy oraz urzędnicy miejscy spośród kilkunastu zgłoszonych prac wybrał koncepcję opracowaną przez J.S.K. Architekci Sp. z o.o.
Charakterystycznym elementem konstrukcji stadionu jest jego elewacja zbudowana z półprzezroczystej siatki wykonanej z włókna szklanego pokrytego teflonem. Jej technologia konstrukcji, uległa zmianie od czasu wyboru projektu. ach stadionu jest częściowo przeszklony dla zwiększenia naturalnego oświetlenia. Strona południowa jest przeszklona na większej powierzchni niż strona północna.
Na stadionie i esplanadzie zlokalizowano także wiele różnych atrakcji. Znajduje się tu zadaszony tor gokartowy, tor wrotkarsko-deskorolkowy, stanowisko do skoków dream jump oraz slackline, a zimą lodowisko oraz snowpark. Znajdują się tu sale konferencyjne i bankietowe, biura, siłownia, a w przygotowaniu jest strzelnica sportowa.
Miejsce:
Stadion – Wrocław
Al. Śląska 1
54-118
Wrocław